דף הבית>>מאמרים מקצועיים>>ניהול תקציב הבית - למה אני קונה דברים שאני לא צריך? - מאת: אלכס סורקין

מאמרים מקצועיים

ניהול תקציב הבית - למה אני קונה דברים שאני לא צריך? - מאת: אלכס סורקין

האם חשבתם פעם, למה הבית שלנו מלא בחפצים שאנו לא צריכים וחשבון הבנק חסר בכספים שאנו כל כך צריכים?
למה כשאנחנו נכנסים לחנות, אנו קונים דברים שבכלל לא תכננו? האם כל הדברים שאנו קונים, נחוצים לנו?

היום כשאיכות חיים כל כך גבוהה, אנשים שואפים להבטיח לעצמם חיים איכותיים ככל האפשר. למעשה, כל דבר שנקנה עלול לשפר את איכות החיים. למשל יש כאלה יגידו, שהם חייבים שיהיה להם בבית סט צלחות מפואר, או טלוויזיה 50 אינצ', או אפילו מכונת אספרסו. קניית מכונת צילום לבית, במקרה בו שימוש בה הוא לעיתים קרובות, משפר איכות החיים, אך אולי מדובר בקנייה מיותרת?

אנו רגילים לשפר איכות החיים שלנו ונהנים מזה. מצד אחד אנחנו מקבלים לגיטימציה לקנייה, היות וכולם קונים, מצד שני, משווקים רבים מעודדים אותנו לקנות. עם זאת השאיפה לשיפור איכות חיים לא באה משום מקום. היא באה מהשוואה שלנו. אנו משווים את עצמנו לאנשים שונים ומחקים אותם. אם ראיתי ששכן קנה מכונת צילום, אז גם אני אקנה לי אחת כזאת. למה לא? הרי היא במבצע עכשיו ובמחיר באמת זול.

מי הם האנשים שאנו משווים את עצמנו אליהם?

האנשים שאנו משווים את עצמנו אליהם, חייבים להיות משמעותיים עבורנו. למשל, אחד ישווה את עצמו לאחיו ושני לחבר או חברה, האחר לשחקן כדורגל. אם חבר בעבודה בסטאטוס דומה לסטאטוס שלנו, מרשה לקנות לעצמו רכב חדש, אז כך או אחרת זה יגרום לי לחשוב על קניית רכב חדש, היות ואני מזדהה עם החבר לעבודה ומשווה את עצמי אליו. אם הוא יכול, למה שאני לא ארשה לעצמי?

משווקים יודעים "לתפוס" אנשים אלו. אם תחשבו על פרסומות שראיתם לאחרונה, חלק מפרסומות לא מדברות אליכם כלל. עם זאת ברגע שתרצו מוצר מסוים, סביר להניח כי תתקלו ללא בעיה בפרסומת של אותו מוצר שמציע תנאים אטרקטיביים לרכישתו. בכל מקום , אם זה בטלוויזיה, בדרך לעבודה, באינטרנט, בעיתון, אתם חשופים לפרסומות. למשל, אם תרצו רכב חדש, כי חבר טוב החליף רכב, ותתקלו בפרסומת כמו "100% מימון לרכישת רכב יד שנייה", זה בהחלט יכול לגרום לשיקול של החלטת הקנייה. אם במודעה מסוג זה תהיינה גם תוספת כמו " המבצע מסתיים בתאריך X, או עד גמר המלאי", זה יכול להוסיף לשיקול חיובי אודות הקנייה. גם אם לא תקנו, המחשבה על רכב חדש תישמר ותעלה שוב בכל פעם שתראו את החבר ותראו את הפרסומת, אלא אם כן תשלימו עם המצב שלחבר יש ולי אין.

כתוצאה מהשוואות שאנו עורכים, אנו יוצרים רצון למימוש הצורך. חשוב להבהיר כי רצון וצורך הם דברים שונים. כך, צורך הוא נטייה שלנו להבטיח חיים מסופקים, כאשר רצון הוא אמצעי שבחרנו למימוש הצורך. ניתן להמחיש את ההבדל על ידי דוגמא פשוטה : נניח יש לי צורך בבידור, אני רוצה טלוויזיה, אבל לא סתם טלוויזיה,אלא טלוויזיה 50 אינץ', כמו אצל חבר, שהוא האחר המשמעותי עבורי. עם זאת, אם אני אקנה טלוויזיה 32 אינץ', זה עדיין יספק את הצורך שלי בבידור. אז למה לקנות דווקא 50 אינץ'? כי אני רוצה להבטיח לעצמי איכות חיים לא פחות טובה מהאחר המשמעותי. לעיתים השוואה זו יכולה להביא למצב של תחרות, בה שני אנשים או יותר שמשווים את עצמם אחד לשני, קונים דברים שונים עם עיקרון אחד פשוט – "שלי טוב יותר". זאת אולי הסיבה למה נשים מסוימות קונות בגדים בכמויות וחייבות ללכת כל יום בבגד חדש. חשבתם שזה בשביל גברים? אם חברה באה לעבודה עם בגד חדש ואופנתי, זה גורם לרצון לקנות אחד כזה, או אפילו טוב יותר, מה שיכול ליצור תחרות שלא נגמרת.

האחרים המשמעותיים מעלים את רמת הרצון שלנו ומחייבים אותנו להבטיח לעצמנו איכות חיים גבוהה ממה שאנחנו צריכים ולעיתים גבוהה ממה שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו. בסופו של דבר, מימוש הרצונות שלנו בא לידי ביטוי בחנויות, בהן נקנה את הווילון היקר, את הסדין מבד יקר, או את המכונית היוקרתית, גם אם אין לנו כסף לקנות את זה, הרי תמיד יעזור האשראי. אנשים לא מסוגלים לשלוט בזה, כי לא מודעים לזה. חלק גדול של אנשים, לא יודו כי עוסקים בהשוואה או במלים פשוטות - מקנאים. אחרת איך אפשר להסביר קניית ג'יפ שמאפיין הייחודי שלו זה יכולת נסיעה בשטח? כמה אנשים בעלי ג'יפ באמת יוצאים לנסיעות בשטח? אם כך מה היא הסיבה לקניית ג'יפ?

מה הם סמלי סטאטוס?

ישנו סוג של רכישות, שאנשים "חייבים" לבצע, או שכך לפחות הם חושבים. מדובר בקניות הקשורות לסטאטוס האדם. לדוגמא משפחה ממעמד בינוני, חייבת שתהיה לה מכונית משפחתית כמו לרוב המשפחות במעמד שלה. מנהל חברה, לא יכול להרשות לעצמו לנסוע בפג'יו 205 משנת 1986, ילד ממעמד בינוני חייב שיהיה לו סוני פליי סטיישן כי לכולם יש, כמו גם בגדים מרשת קאסטרו או ליוויס. האם באמת כל הקניות הללו הן נחוצות? לכמה אנשים יש היום קולנוע ביתי? כמה מהם באמת צריכים אותו?

מצד אחד, אדם חייב להבטיח לעצמו עמידה בנורמות של קבוצות חברתיות להן הוא שייך, מצד שני הוא יכול להתנגד לנורמות במחיר מינימאלי או לשנות את הנורמות הללו כלל.  על מנת להבין את התופעה, חשוב להבין קודם כי כל אדם משתייך למספר קבוצות חברתיות בו זמנית וחייב לעמוד בציפיות של כל קבוצה. לדוגמא אדם אחד יכול להיות בו זמנית אבא, בעל, עו"ד, שחקן פוקר, מוזיקאי, חבר וכד'. כל קבוצה כזאת מצפה מאדם לעמידה בכללים לא כתובים כגון בעל חייב לקנות לאשתו מתנות, פרחים, תכשיטים וכד', עו"ד חייב להיות בעל מכונית מאזדה 3 או דומה לה, כל מוזיקאי המכבד את עצמו, חייב ללכת להופעות וכד'

אם אנשים לא עומדים בציפיות של קבוצות חברתיות אליהן הם משתייכים, הם זוכים לסנקציות שליליות כגון לעג, ביקורת לא נעימה, בוז, או אפילו גירוש מקבוצה החברתית. כך לדוגמא, ללכת לעבודה בבגדים שנקנו בשוק, לא מקובל בקרב מעמד בינוני, כמו שגם לא מקובל ללבוש בגדים מרשתות כמו פוקס בקרב מעמד בינוני- גבוה. זאת אולי הסיבה שאנשים מסוימים לא קונים בגדים בסוף העונה, היות וחייבים להיות אופנתיים. זאת אולי הסיבה שישנן נשים שקונות מגפיים חדשים כל שנה, גם אם מגפיים משנה שעברה תקינות.

האירוניה היא, כי חלק לא קטן של אנשים, שואפים להשתייך לסטאטוס גבוה משלהם. האם יש סיבה נראית לעין שאדם עם משכורת ממוצעת, ילך עם ג'ינס ליוויס ב-600 ₪? אנשים קונים מכוניות יקרות בלי שיש להם כסף לקנות אותן, דירות יקרות כאשר לא ביכולתם לכסות את ההלוואה, רהיטים יוקרתיים ועוד הרבה דברים טובים שאילו לא היה אשראי לאולם לא היו מרשים לעצמם.

עובד שרואה את עצמו כמנהל לעתיד, יכול לערוך השוואות למנהלים בעלי משכורת גבוהה משלו ובעלי סמלי סטאטוס שונים משלו. לפי כך, אדם כזה יתחיל לרכוש סמלי סטאטוס של מעמד שהוא משווה את עצמו אליו, אך לא שייך אליו.

יתר על כך, לעיתים השוואה נכפית עלינו. למשל תארו לכם מקרה בו אישה בשיחה עם בעלה, מספרת לו על שכן שעובד באותה עבודה, באותו תפקיד, אך מקבל משכורת פי שתיים גבוהה יותר. בעלה יצא משיחה עם דמות חדשה של אחר המשמעותי עבורו שהינו שכן. השוואה זו תגרום להנעה להתנהגות מסוימת של הבעל. כך מלבד חוסר שביעות רצון מהמשכורת, הוא יכול להתחיל לשים לב גם לקניות שהשכן עושה. לדוגמא אם הוא יראה שהשכן קנה מכשיר נייד חדש, זה יכול ליצור רצון לקנייה של אחד כזה גם ללא צורך במכשיר. כפי שתואר לפני, משווקים יודעים לתת יחס לרצונות שלנו ולכן זה יכול לגרום לקנייה לא מתוכננת שלא נחוצה לאדם, אלא באה לספק את הרצונות שלו.

לצערי הרב, הרבה אנשים שפגשתי, עושים השוואות שגויות ולא מודעים להן. ברוב המקרים סיבות שעומדות מאחורי הרצונות שלנו לא נראות לעין. בד"כ נראה לנו שהאחר המשמעותי בסטאטוס דומה לשלנו ולפי כך אנו עורכים השוואות בתחומים שונים. עם זאת חשוב להבין כי לכל אדם נסיבות שונות בחיים. לדוגמא יתכן מצב, בו אחר המשמעותי קנה רכב בגלל ירושה שקיבל, או בגלל שיש לו הכנסה פנויה גבוהה יותר מאיתנו או בגלל שסבתות מטפלות בילדים ואין הוצאות לגן. היות ואנו לא מודעים לנסיבות הללו, לא ניקח אותם בחשבון בהשוואה שנערוך ונראה את עצמנו כשווים. אז אם שכן, עובד ציבור, רכש טאבלט, אני כעובד ציבור, גם יכול להרשות לעצמי.

אני לא עוסק בהשוואות ולא קונה דברים מיותרים!

אני סבור כי לפחות חלק מקוראי המאמר, יכחישו שהם קנאים, שהם עורכים השוואות לאנשים אחרים, ובעיקר יכחישו שהם קונים דברים שלא צריכים. אני מציע לך לענות על שאלות הבאות?

·         האם את/ה צריך/ה את בנק דקות שיש לך בחברת סלולר?

·         האם את/ה משתמש/ת בכל הפונקציות של המכשיר שברשותך?

·         האם קיים צורך בטלוויזיה שתומכת ב-HD? ראית פעם סרט ב-HD?

·         האם קיים צורך בכמות הבגדים שיש לך בארון?

·         האם את/ה זקוק/ה לכמות כלי מטבח שיש ברשותך?

·         כמות הכיסאות שיש בבית?

חברי משפחה ממוצעת מבקרים לעיתים אצל חברים, הורים, שכנים, עמיתים לעבודה. הם נחשפים לרמות חיים שונות ובאופן לא מודע הם עוסקים בהשוואות. לפי כך, כאמור, אנו קונים דברים שלא באמת צריכים ועוסקים בשיפור איכות החיים.

איך נוצר רצון?

חבר אחד פוגש חבר שני ושם לב לנעליו החדשות. במקרים מסוימים הא ישאל מאיפה הנעליים וכמה הן עלו, במקרים אחרים לא ישאל. החשוב הוא כי אותו אדם, יכול באופן פתאומי להבין כי הגיע זמן להחליף נעליים שכבר שנה הולך איתם ולקנות נעליים חדשות.

כעבור כמה ימים הוא נוסע ברכב ועובר ליד פרסומת של נעליים במבצע שמסתיים בעוד יומיים. ניתן להניח כי חלק לא קטן של אנשים במצב הזה, יקנו נעליים חדשות.  לכאורה, למה לא? הרי כנראה שבאמת הוא צריך נעליים חדשות. אילו אדם לא היה נפגש עם חברו ורואה את נעליו, כנראה שלא  היה נוצר רצון והוא היה הולך עם הנעליים הישנות שיהיו תקינות לחלוטין עוד במשך חצי שנה, אם לא שנה ובכך חוסך את כספו.

הפרסומות משפיעות על הרצון שלנו לקנות, היות ומציבות לנו את אחר המשמעותי משלהם. משווקים שונים יודעים להשתמש ב"פרזנטורים" שגורמים לנו לקניות אימפולסיביות. לרוב זה אדם מפורסם שמתאים לסוג המוצר. למשל ג' יפית, יאיר לפיד, או אפילו סאבלימינל והצל. אנשים בד"כ מעריכים את הפרזנטורים ומזדהים איתם, כך שאם פרזנטור ממליץ על משהו, כנראה באמת שווה לקנות את זה. הפרזנטור יכול ליצור רצון, אפילו ללא צורך. תחשבו כמה דברים יש לכם בבית שהשתמשתם בהם רק פעם אחת, או כלל לא? אולי סט כלים, או גאדג'ט מסוים כמו צמיד ליד שפוטר בעיות רפואיות, או כיסא מסג' שמשחרר כאבי גב.

מה הן קניות שנועדו לשיפור איכות החיים?

ניתן לחלק את המוצרים לאלו שאנחנו צריכים ולאלו שנועדו לשיפור איכות החיים. במקרה בו, חשבון הבנק שלכם בזכות גם בתחילה וגם בסוף החודש ומה שאתם מרוויחים מכסה את מה שאתם קונים ונשאר עוד, אפשר בהחלט להרשות לעצמך לחיות חיים "איכותיים" , כל עוד מאזן הוצאות/ הכנסות הוא חיובי. עם זאת במקרה בו, חשבון הבנק שלכם בחובה ומאזן הוצאות/הכנסות הינו שלילי, מומלץ לוותר על שיפור איכות החיים ולקנות מוצרי צריכה בלבד.

מוצרי צריכה, הם מוצרים שאם לא תקנו אותם, תפגעו. למשל אם לא תיקנו אוכל לתינוקות, לתינוק לא יהיה מה לאכול, אם לא תקנו לחם, תישארו רעבים. עם זאת גם מוצרי צריכה הם מגוונים, כאשר אין זה אומר שצריך לקנות לחם הכי זול, אם אתם לא אוהבים אותו, אך גם לא צריך לקנות לחם הכי יקר כי אתם אוהבים אותו. תזכרו שיש המון דברים טעימים שאתם לא קונים, המון דברים שאפשר לחיות בלעדיהם והמון מוצרים יקרים שיש להם תחליף זול יותר.

מוצרים שמשפרים איכות חיים, הם מוצרים שאם לא תקנו אותם לא ישתנה הרבה והחיים פשוט ימשיכו לזרום, כמו שזרמו עד כה. למשל אם התקלקל לכם רדיו דיסק ברכב, סביר להניח, כי רוב האנשים יקנו חדש בהקדם, היות ולהיות בלי מוזיקה ברכב זה לא מתקבל על הדעת וקיים צורך בשינוי הרגל - נסיעה בלי מוזיקה. האם זה באמת כל כך קשה להיות בלי מוזיקה ברכב? לכאורה לכולם יש מוזיקה ברכב מצד אחד, ואנחנו רגילים למוזיקה ברכב מצד שני. אך האם באמת כדאי לקנות רדיו דיסק לרכב, כשאתם יכולים להיכנס למינוס בגלל קנייה זו? התשובה היא לא. כדאי להכניס את המוצר לרשימת קניות ולדרג את עדיפות הקנייה ביחס למוצרים אחרים שברשימה(ההסבר בהמשך). הדבר ימנע מאיתנו ללכת בעקבות הפרסומים המפתים שמציעים הנחות מטורפות  ותנאים אטרקטיביים מאוד לרכישת המוצרים.

איך להתמודד עם הרצונות שלנו?

אחד הפיתרונות העיקריים להתמודדות עם הרצונות שלנו, הוא כמובן מודעות לעניין. כאשר אדם מודע לתופעה, הוא פותח בפניו אפשרות לשלוט בזה. עם זאת מודעות בלבד אינה מספיקה, כי לעיתים גם אם אנחנו מודעים, עדיין קשה לנו לשלוט ברצונות. ולכן, קיים צורך בשינוי הרגלים, כאשר לרוב אנשים לא משנים את ההרגלים בקלות. מצד אחד שינוי הרגלים, דורש לקבל החלטה, כאשר מטבע האנושי,אנו נמנעים מלהחליט, היות ובכל החלטה אנו רואים את הטוב שבמצב הישן ואת הרע שבמצב החדש וזה יכול לגרום לחרטה, או אפילו לאכזבה. מצד שני יישום של ההחלטה לרוב לא פשוט ודורש מאמצים רבים.

אחד הכלים שיכול לסייע בשינוי הרגלים, הוא יצירת רשימת קניות בה לכל מוצר הרצוי קיימת דרגת עדיפות. רשימה כזאת ניתן ליצור על דף, אך לאור ההתפתחות הטכנולוגית גם בטלפון הנייד, או במחשב.

איך לבנות רשימה?

בשלב ראשון, עלינו להחליט על עלות  המוצר, שיכנס לרשימה. למשל כל קנייה מעל 50 שקלים נכנסת לרשימה. סכום מינימאלי ניתן לקבוע על בסיס הכנסה. ההמלצה הינה לא יותר מאחוז אחד מהכנסה החודשית. לדוגמא אם אני מרוויח 5000 ש"ח בחודש, אקבע לעצמי שכל קנייה מעל 50 שקלים נכנסת לרשימה. שימו לב,במקרה הזה, 50 שקלים הוא המקסימום של עלות המינימאלית, כלומר ניתן לקבוע סכומים קטנים יותר עד 50 ₪ וזאת בהתאם לרצון או צורך לצמצם הוצאות. אם מדובר במשפחה, יש לחשב 1% מהכנסה המשפחתית ולא לחשב עלות מינימאלית לכל בן זוג בנפרד. לדוגמא אם הכנסה המשפחתית היא 10000, אז כל קנייה מעל 100 ₪, נכנסת לרשימה ומדורגת בהתאם לעדיפות ביחס לשאר המוצרים הרצויים שכבר ברשימה. שיטה זו לחישוב עלות המינימאלית למוצר שנכנס לרשימה, אינה טובה לכל המקרים, כי לא לוקחת בחשבון את ההוצאות חובה. עם זאת היא פשוטה לחישוב ועדיין יכולה להיות יעילה.

אפשרות אחרת היא חישוב עלות קנייה המינימאלית שנכנסת לרשימת "המתנה" על פי 3% מהכנסה לאחר ניקוי הוצאות חובה. הכוונה הינה לכסף שנשאר לאחר ששולמו חובות חודשיים, כמו משכנתא, הלוואות, חשבון חשמל, ארנונה, אוכל לילדים, דלק וכד' – כל ההוצאות שחייבים לשלם. נניח לאחר ניקוי הוצאות חובה מתוך 10000, נשאר 3000, אז 3% יהווה 100 ₪. אם לאחר הפחתת הוצאות חובה מהכנסות, לא נשאר כלום, או אפילו מאזן הוצאות הכנסות שווה למינוס, לרשימת קניות זו אין זכות קיום ועל אדם כזה למנוע מעצמו כל קנייה רצויה שלא לצורך, גם אם שכן במצב דומה "מרשה לעצמו!" וגם אם כולם חיים במינוס וזה "בסדר".

איפה לרשום את המוצרים הרצויים ואיך לקבוע עדיפויות?

ישנן מספר אפשרויות, לאופן בו ניתן לנהל את רשימת הקניות הרצויות. כאשר כל אפשרות, תתאים לאנשים שונים. אחת האפשרויות הקלאסיות לבניית הרשימה, זה רשימה על הנייר. מה שצריכים במקרה כזה, הוא מחברת בה יהיה ניתן לרשום את כל המוצרים הרצויים. ניתן לקנות מחברת פשוטה ובה לצייר טבלה שתוצג בהמשך. עם זאת ניתן ליצור את הטבלה בוורד ולהדפיס אותה במקרה הצורך. הטבלה נראית כך :

מוצר

עלות

עדיפות

הרוצה

סיבה

שם המוצר

עלות ידועה או משוערת של המוצר

גבוהה/בינונית/נמוכה

אישה/בעל/ילד..

סיבה אמיתית

נעליי ספורט

350

נמוכה

בעל

נעליים ישנות

אופניים

500

בינונית

ילד

ליום כיפור

תיק חדש

400

גבוהה

אישה

תיק נקרע

מומלץ להשתמש בצבעים על מנת להדגיש עדיפות. כאשר אנשים בונים טבלה, הם מבינים שלמעשה יש לא מעט דברים שהם רוצים ותקציב אחד שלא יכול לעמוד בהכל. במקרה של משפחה, טבלה זו, תיצור תהליך קבלת החלטות משותף אודות הקניות ואפילו משא ומתן אודות עדיפות הקנייה. לאפשרות זו ישנם מספר יתרונות, אך גם חסרונות. היתרון המובהק של הרשימה, הוא כי ניהול רשימה זו אינו מצריך מיומנויות מיוחדות, מלבד יכולת כתיבה וקריאה.
החיסרון המובהק של אפשרות זו, הינו באפשרויות מוגבלות לניהול הרשימה. כך לדוגמא, אם תחליטו להוריד את המוצר, יהיה צורך בלמחוק ולרשום מחדש, כאשר להשתמש בטיפקס, או למחוק עם הקווים, במקרים של שינויים רבים, יהיה מאוד לא נוח, לא מסודר ובסופו של דבר לא רציני.
אפשרות נוספת היא שימוש באמצעים אלקטרוניים כמו מחשב, או סמארטפון. היום לרוב האנשים בבית יש מחשב, כאשר ניתן להשתמש במספר יישומים לניהול רשימות הקנייה כגון אקסל, או אפילו כתבן פשוט. כך למעשה ניתן ליצור את אותה הרשימה שהוצגה לעיל בקובץ וורד, או אקסל ולהזין נתונים ללא חשש לשינויים רבים. הבעיה כאן, הינה הדלקת המחשב בכל פעם כשצריכים להוסיף, או לנהל את הרשימה, מה שיוצר מצב לא נוח וגורם להזניח את הרשימה. למעשה עצם המחשבה להדליק מחשב בשביל להוסיף פרט קטן, או לשנות עדיפות, יוצר סוג של רתיעה מרשימה ורצון לדחות את זה לאחר כך.
הפיתרון הטוב מכולם, הוא שימוש בסמארטפון שזמין בכל עת ואין צורך בהפעלתו כל פעם כשרוצים לנהל את הרשימה. כל מה שאנו צריכים זה אפליקציה של רשימה שמאפשרת לסדר את הפריטים על פי עדיפות. ישנן אפליקציות שמציעות גם אפשרות של שיתוף.
למה זה טוב? היות וטלפון הנייד הוא אישי, רשימה תהיינה רק בידי אדם אחד, כאשר במידה וישנה אפשרות לשיתוף ולשני בני הזוג יש סמארטפון, שני בני זוג יכולים לערוך את הרשימה בו זמנית.
Astrid : דוגמא לרשימה במערכת הפעלה אנדרויד )אפליקציית:)Tasks

לסיכום
חשוב להדגיש, כי לא כל אחד צריך לחסוך על איכות החיים ולהגביל את עצמו בקניית מוצרים שהוא לא בהיכרך צריך. עם זאת, במקרה בו חושבים על לחסוך, החיסכון מתחיל ממודעות לתהליכי השוואה שאנו עושים ולניהול עצמי בהתאם למודעות זו. למעשה כל מוצר שלא נקנה, מצד אחד ימנע מאתנו לשפר את איכות החיים ולעמוד בנורמות שחברה מסביבנו מכתיבה לנו, אך מצד שני תגדיל את יתרת הזכות בבנק למי שבזכות, ותקטין את המינוס בבנק למי שבחובה. בסופו של דבר כל אחד יעשה את השיקול האישי היות ומחיר ותועלת עבור שינוי הרגלים ידועים.
לדף הקודם
למאמר זה נרשמו 552 תגובות
108. צריך כסף צור קשר;(dakany.endre@gmail.com)
Mr. Dékány Endre (24.12.2018)
> 2% הצעת הלוואה (ecofinance2020@gmail.com)
mr oscar (21.03.2019)
> ????????????????????????
marie (13.12.2019)
> BEST OFFER BG/SBLC FOR LEASE OR SALE
John Tim (13.07.2020)
> היי אנחנו עושות שיחות וידאו סקס ומצלמות סקס ומוכרות סרטי סקס פרטיים
שירן (29.07.2020)
> j
j (18.10.2020)
> WE OFFER ALL KIND OF LOANS - APPLY FOR AFFORDABLE LOANS.
Mike Morgan (20.10.2020)
> מימון
Dirk (06.11.2020)
> We are Offering best Global Financial Service
Dr. James Eric (06.05.2021)
> LOAN OFFER HERE APPLY NOW
LOAN OFFER (06.06.2021)
> Hack
Carlos (15.06.2021)
107. 2% הלוואה ההצעה
מר דרק דאגלס (24.01.2019)
> 3% הלוואה ההצעה
Daniel Demetrius (02.04.2019)
> 3% הצעה ההלוואה חלים כעת
clark (06.05.2019)
> loan
mike donald (07.06.2019)
> Find The Best Loan Service In Singapore
urgentloan (09.07.2019)
> Reportar anuncio - 17 - Oferta de préstamo entre particulares en
RODRIGUE (29.06.2019)
> ohvjbomw
DenAnock (18.07.2019)
> qrpweefz
JasonAnock (19.07.2019)
> oduzrnnm
DenAnock (21.07.2019)
> awmyknpa
JasonAnock (22.07.2019)
> xxsfsidv
EyeAnock (23.07.2019)
> yfoamkov
KiaAnock (23.07.2019)
> wwkrqoww
DenAnock (24.07.2019)
> zkruooio
JasonAnock (27.07.2019)
> oblrtqml
EyeAnock (27.07.2019)
> HOW I GET A REAL SPELL CASTER!!!!
Elvis Jayden (06.08.2019)
> HOW I GET A REAL SPELL CASTER!!!!
Elvis Jayden (06.08.2019)
> POWERFUL SPELL CASTER
SANDRA (16.08.2019)
> POWERFUL SPELL CASTER
Albert Gabrielle (11.09.2019)
> +27789518085 Love Vashikaran Specialist Dr Ikhile Italy
Sophia (08.10.2019)
> POWERFUL SPELL CASTER
Albert Gabrielle (12.09.2019)
> i need a real spell caster to bring back my ex lover urgently 2019.Call/WhatsApp +27789518085
Sophia (01.10.2019)
> HOW I GET A GOOD SPELL CASTER WHO GET MY EX BACK
Olivia Jayden (17.10.2019)
> HOW I GET A GOOD SPELL CASTER WHO GET MY EX BACK
Olivia Jayden (17.10.2019)
> HOW I GET A GOOD SPELL CASTER WHO GET MY EX BACK
Olivia Jayden (17.10.2019)
> wep sit
felix (19.10.2019)
> penis
ben mark (25.11.2019)
> penis enlargement
park rooney (05.12.2019)
> Thank dr
danalynn (28.01.2020)
> herpes cure
grace morgan (04.02.2020)
> herpes cure
campbell spivey (17.02.2020)
> how get cured
MEDELA (28.12.2019)
> Thank dr
steven terry (01.02.2020)
> herpes cure
sheldon moore (07.02.2020)
> cure for herpes
becky (16.03.2020)
> penis
jack mark (05.01.2021)
> penis enlargement
sebi (23.12.2019)
> HOW I GET A GOOD SPELL CASTER WHO GET MY EX BACK
Hanna Rosin (23.10.2019)
> HOW I GET A GOOD SPELL CASTER WHO GET MY EX BACK
Olivia Jayden (07.11.2019)
> Ex Back
Perez (17.01.2020)
> A REAL SPELL CASTER
jason laura (11.10.2019)
> +27789518085 Love Vashikaran Specialist Dr Ikhile Italy
Sophia (31.10.2019)
> How i got rid of herpes virus permanently
Richard Covenant (18.11.2019)
> https://www.smore.com/qe3ut-melongmovie-watch-online-movies
oliviajonses (27.05.2021)
> how i get cure from herpes
Elizabeth Matheus (12.10.2019)
> תרופה צמחית לזיהום הרפס
הלן (11.11.2019)
> herpes cure
sheldon moore (02.02.2020)
> how i got cured from herpes virus
Sallow villin (25.04.2020)
> All thanks to DR AKHERE for his great help to my family,My s
MISS OLIVA (29.12.2019)
> about Russia is Great
Carla Houston (20.01.2020)
> Easy Loan Offer Apply Now
Mike Morgan (20.11.2020)
> LOVE SPELL
WILLIAM (05.01.2020)
> hiv cure
amber john (28.01.2020)
> hiv cure
amber john (28.01.2020)
> LOVE SPELL
WILLIAM (05.01.2020)
> love spell
carol (08.01.2020)
> Cleanty
DockTrek (12.08.2019)
> POWERFUL SPELL CASTER
jeffrey (22.08.2019)
> HOW I GET A GOOD SPELL CASTER WHO GET MY EX BACK
Olivia Jayden (14.09.2019)
> Hack service
Mills Dachin (01.10.2019)
> EASY LOAN OFFER
JSJSS (20.10.2019)
> global@gmail.com
Pluggers (02.11.2019)
> BLANK ATM
credit (19.12.2019)
> Do you need Finance Are you looking for Finance
james eric (27.01.2020)
> HOW I GOT MY LOAN
Linda Mark (31.01.2020)
> BEST OFFER BG/SBLC FOR LEASE OR SALE
John Tim (24.02.2020)
> Bitcoin Private Key Finder
jose (07.07.2020)
> Direct Mandate to a genuinely renowned Investment Finance Company
Dean Thomas (03.08.2020)
> HOW I GOT MY LOAN FROM THIS GREAT COMPANY
Linda Mark (25.02.2020)
> FAST LOAN OFFER IN 24 HOURS APPLY NOW
Dr. Mark Thomas (04.04.2020)
> LOAN OFFER TODAY 100% GUARANTEE
Dr Benjamin Scarlett Owen (10.05.2020)
> Easy Loan offer Apply Now
Mike Morgan (20.01.2021)
> Easy Loan offer Apply Now
Mike Morgan (20.01.2021)
> Easy Loan offer Apply Now
Mike Morgan (20.01.2021)
> Easy Loan offer Apply Now
Mike Morgan (20.01.2021)
> how i was able to recover my funds
winston gary (03.03.2021)
> Recovery
Roland (23.05.2021)
> Sale of fake tickets (Whatsapp +33758488231)
risamoore (27.03.2021)
> Why take a loan?
mohammed (15.06.2021)
> Bitcoin Private Key Finder
jose (04.05.2021)
> HACK YOUR PARTNER WIT FULL ACCESS LOGIN
HACK YOUR PARTNER WIT FULL ACCESS LOGIN (02.01.2020)
> THE ETHICAL HACKER I HIRED
daniel (04.02.2020)
> s
Smith (15.02.2020)
> hacking
hack (06.01.2021)
> Devorce###problem-solution (( +27789518085 IN USA,LOndon
Sophia (30.10.2019)
> about Russia is Great
Carla Houston (10.11.2019)
> about Russia is Great
Carla Houston (10.11.2019)
> google
susan (17.05.2021)
> 0604777774 Muzanzi Abortion Clinic In Pietermaritzburg/Pinetown For Convient Services Tongaat 
Sarahramie (09.06.2021)
> herpes virus
ava noah (16.09.2019)
> African powerful traditional healer lost love spell sangoma whatapp/call +27634299958 baba messe
baba messe (01.10.2019)
> HARRY
HARRY (02.02.2020)
> HARRY
HARRY (02.02.2020)
> HARRY
HARRY (02.02.2020)
> CBD Isolate Powder
Celina Ramone (26.08.2019)
> Fultirl
beicype (27.08.2019)
> estandy
adetry (29.08.2019)
> brainna
assaure (29.08.2019)
> pleax
jeXWadia (29.08.2019)
> avend
emaporp (11.09.2019)
> Anard
Cheque (11.09.2019)
> POWERFUL SPELL CASTER
Albert Gabrielle (12.09.2019)
> POWERFUL SPELL CASTER
Albert Gabrielle (12.09.2019)
> POWERFUL SPELL CASTER
Albert Gabrielle (12.09.2019)
> https://www.mtamar.co.il
piroska (16.09.2019)
> Speesse
alterse (18.09.2019)
> brainna
Jabamill (18.09.2019)
> migma
Ethiny (21.09.2019)
> thosoge
abnoca (21.09.2019)
> smemn
jeXWadia (24.09.2019)
> Werty
atmowly (24.09.2019)
> Blank ATM Cards
asda services (18.10.2019)
> Do You Need a Loan
Dr. James Eric (29.10.2019)
> I offer loans between individuals with a convenient repayment term.
1 (13.11.2019)
> I offer loans between individuals with a convenient repayment term.
1 (13.11.2019)
> WE OFFER LOAN
LOAN (22.12.2019)
> Fresh Cut BG, SBLC, POF, MTN, Bonds and CDs
Finn Walsh (09.01.2020)
> Fresh Cut BG, SBLC, POF, MTN, Bonds and CDs
Finn Walsh (09.01.2020)
> GOOD DAY AND WELCOME TO ASDA FINANCE LT
alexander castro (21.02.2020)
> אתה צריך הלוואה?
Richard William (19.03.2020)
> אתה צריך הלוואה?
Richard William (19.03.2020)
> מצלמות סקס בוואצפ ושיחות וידאו סקס עם ישראליות שעושות הכל במצלמה שלחו לנו הודעה בוואצפ:
שיראל (05.05.2020)
> Loan Services
Sir William Derrick (19.06.2020)
> Loan Services
Sir William Derrick (19.06.2020)
106. Kredit
Lola Daniel (23.02.2019)
> Certified Bank Guarantee BG StandBy Letter of Credit SBLC
raymond (04.04.2019)
> 23,madison ave
kai (09.06.2019)
> GENUINE BANK GUARANTEE (BG) AND STANDBY LETTER OF CREDIT (SBLC)
scott james (11.05.2020)
> GENUINE BANK GUARANTEE (BG) AND STANDBY LETTER OF CREDIT (SBLC) FOR LEASE AT THE LOWEST RATES AVAILA
Elvis Roberts (22.05.2020)
> LOANS, BG/SBLC FOR LEASE AND PURCHASE
Philip (08.02.2021)
> BG/SBLC
ivan (25.03.2021)
> kings willaims
Muhammed (10.04.2019)
> BG,SBLC.MT103,MT799,MT760
Robert Bouffad (15.05.2019)
> BEST OFFER BG/SBLC FOR LEASE OR SALE
ENNIE OWEN (27.08.2019)
> HAPPY LOAN OFFER
loan (02.09.2019)
> WE OFFER BG/SBLC LC LOAN
Robert Scott (06.09.2019)
> WE OFFER LEASE BG,SBLC AND MTN
WE OFFER LEASE BG,SBLC AND MTN (09.11.2019)
> bullsindia187@gmail.com
WE OFFER ALL KIND OF LOANS (26.09.2019)
> WE OFFER CARS LOAN BUSINESS LOAN URGENT LOAN APPLY NOW
Osman Ibrahim (15.12.2019)
> DONATION DONATION DONATION
Lisa Arts (29.01.2020)
> Do you need a quick long or short term loan with a relatively low interest rate as low as 2%?
manoj yedi (15.04.2020)
> Do you need a quick long or short term loan with a relatively low interest rate as low as 2%?
manoj yedi (15.04.2020)
> Do you need a quick long or short term loan with a relatively low interest rate as low as 2%?
manoj yedi (15.04.2020)
> Do you need a quick long or short term loan with a relatively low interest rate as low as 2%?
manoj yedi (15.04.2020)
> loan for personal purpose, business start-ups, business
manoj yedi (23.06.2020)
> loan for personal purpose, business start-ups, business
manoj yedi (23.06.2020)
> WE ARE GIVING OUT LOAN AT LOW INTEREST RATE OF 2%
manoj yedi (06.02.2021)
> WE ARE GIVING OUT LOAN AT LOW INTEREST RATE OF 2%
manoj yedi (06.02.2021)
> WE ARE GIVING OUT LOAN AT LOW INTEREST RATE OF 2%
manoj yedi (06.02.2021)
> LOAN OFFER @ 3% INTEREST RATE
Modi Hirenkumar (02.08.2020)
> GOOD DAY AND WELCOME TO ASDA FINANCE LTD
alexander castro (17.08.2020)
> GOOD DAY AND WELCOME TO ASDA FINANCE LTD
alexander castro (01.01.2021)
> Borrow Money Here Today
LOAN (19.01.2021)
> BLANK ATM
credit (05.02.2021)
> Loan offer
loan (03.03.2021)
> BLANK ATM
LUKAS (12.04.2021)
> 7424223395
Mohamed jubrin (21.04.2021)
> WE OFFER LEASE BG,SBLC AND MTN
WE OFFER LEASE BG,SBLC AND MTN (27.10.2019)
> BG/SBLC/LC FOR LEASE
Puthai Nattaradol (07.11.2019)
> bg/sblc for lease
yun janghwan (28.05.2020)
> BLANK ATM CARD
BENNY MEITIS (22.06.2019)
> HACKER TESTED AND TRUSTED
PAIGE SNEL (27.06.2019)
> Pure CBD Isolate Powder
Celina Ramone (11.07.2019)
> Cow Gallstones
Steve Mendez (11.07.2019)
> Friendly Referral
Rheece Lambart (18.07.2019)
> unih
HANNAH (27.07.2019)
> blank atm card
susan rodrick (09.08.2019)
> BLANK ATM
james ava (20.10.2019)
> blank atm card
Williamvivian (10.01.2020)
> THE ETHICAL HACKER I HIRED
daniel (24.01.2020)
> HACKER EXPOSING MY EX WIFES SECRET
RICHARD SMITH (11.03.2020)
> hacking
COREY (22.03.2020)
> Bitcoin investment
Bitcoin Investment (07.07.2020)
> Hacker
Richard Barbara (21.08.2020)
> United States
Mills Dachin (10.12.2020)
> United States
Mills Dachin (10.12.2020)
> BLANK ATM
credit (27.01.2021)
> Blank Atm Card
martin (12.06.2021)
> blank atm card
susan rodrick (10.08.2019)
> HAPPY LOAN OFFER
loan (31.08.2019)
> how i got my blank atm card
ben rita (05.09.2019)
> Linda Mark
Linda Mark (07.02.2020)
> CREDIBLE HACKER
GRAYSETH (12.09.2019)
> HACKER TESTED AND TRUSTED
andrea robertson (09.10.2019)
> CREDIBLE HACKER
GRAYSETH (12.09.2019)
> CREDIBLE HACKER
GRAYSETH (12.09.2019)
> CBD CBG ISOLATE POWDER
Celina Ramone (17.09.2019)
> COW GALLSTONES
Steve Mendez (17.09.2019)
> Fake Canada Passport
ali (30.09.2019)
> Fake Canada Passport
ali (30.09.2019)
> CREDIBLE HACKER REFERRAL
LESLEY (07.10.2019)
> CREDIBLE HACKER REFERRAL
LESLEY (07.10.2019)
> Get the peace of mind you deserve
Fred Altman (25.11.2019)
> credit Repair
Anissa Johnson (26.12.2019)
> Josh Williams
Juanita Bonner Christine (30.12.2019)
> Josh Williams
Houston TX (30.12.2019)
> Franklin Graham
Tammy Stefan (31.12.2019)
> credit Repair
Tammy Stefan (03.01.2020)
> credit Repair
Tammy Stefan (03.01.2020)
> Bitcoin Mining
Bitcoin mining (17.01.2020)
> Credit Repair
Harry lucas (21.01.2020)
> Credit Repair
Kelvin wilson (23.01.2020)
> credit Repair
Fred kelvin (25.01.2020)
> credit Repair
Tom watts (25.01.2020)
> Credit Repair
James scott (25.01.2020)
> Credit Repair
Keith jones (26.01.2020)
> Credit Repair
Mark godwin (28.01.2020)
> BG/SBLC
Kevin (28.05.2020)
> BG/SBLC
Kevin (28.05.2020)
> Credit Repair
Wills walters (29.01.2020)
> Credit Repair
Ralph lawson (29.01.2020)
> Credit Repair
Ralph lawson (29.01.2020)
> Credit Repair
John sam (29.01.2020)
> how to clear bad debt from credit card
wandersee travis charles (23.05.2020)
> Credit Repair
Jimmy scott (30.01.2020)
> Credit Repair
Gordon otto (30.01.2020)
> Credit Repair
Jordan larry (30.01.2020)
> Credit Repair
Danny brown (31.01.2020)
> Credit Repair
Ellis pratt (31.01.2020)
> Credit Repair
Robert parker (31.01.2020)
> Credit Repair
Ray james (01.02.2020)
> Credit Repair
Bill wiles (02.02.2020)
> Credit Repair
Steve urban (02.02.2020)
> Credit Repair
Melinda Valeria (12.02.2020)
> thank you
Anonymous (07.06.2020)
> Credit Repair
Melinda Valeria (12.02.2020)
> Credit Repair
Chris lee (03.02.2020)
> Credit Repair
Mark ray (03.02.2020)
> HIRE A PROFESSIONAL HACKER.
xrdtxtuygcxyxg (18.02.2020)
> Credit Repair
Tim mario (03.02.2020)
> Credit Repair
Joe david (04.02.2020)
> Credit Repair
Kim martins (04.02.2020)
> HIRE A PROFESSIONAL HACKER.
Giddeon James (13.04.2020)
> LOAN OFFER @ 3% INTEREST RATE
Modi Hirenkumar (03.09.2020)
> Credit Repair
Gary mills (05.02.2020)
> Credit Repair
Don wilson (05.02.2020)
> Credit Repair
Kelvin lucas (05.02.2020)
> Bitcoin investment
Bitcoin Investment (21.01.2021)
> Credit Repair
Kelly (05.02.2020)
> Credit Repair
Roby (06.02.2020)
> Credit Repair
Douglas lopez (07.02.2020)
> Credit Repair
Dickson louis (08.02.2020)
> Credit Repair
Daniel marvin (08.02.2020)
> Credit Repair
Hilton dumas (09.02.2020)
> Credit Repair
Sam roger (10.02.2020)
> Credit Repair
Alvin mark (11.02.2020)
> Credit Repair
Eric hall (12.02.2020)
> Credit Repair
Anthony lee (13.02.2020)
> Pythonax@gmail.com
Curt Lennix (13.02.2020)
> Bitcoin Mining
Bitcoin mining (26.02.2020)
> Credit Repair
Bello chris (13.02.2020)
> Credit Repair
Lewis meyer (13.02.2020)
> Credit Repair
Newton jeff (14.02.2020)
> Credit Repair
Lloyd daniel (15.02.2020)
> Credit Repair
Terry baker (19.02.2020)
> Credit Repair
Dave nelly (19.02.2020)
> Credit Repair
Martins john (20.02.2020)
> Credit Repair
Felix chad (20.02.2020)
> Credit Repair
Mr Dickson (20.02.2020)
> Credit Repair
Victor edward (21.02.2020)
> Credit Repair
James allen (21.02.2020)
> Credit Repair
Kendrick milly (22.02.2020)
> Credit Repair
Jack eric (22.02.2020)
> Credit Repair
Chris anderson (24.02.2020)
> BLANK ATM
credit (11.02.2021)
> Bitcoin investment
Bitcoin Investment (03.03.2021)
> Bitcoin investment
Bitcoin mining (03.03.2021)
> how i was able to recover my funds
winston gary (22.03.2021)
> smdmf
ka,es (25.03.2021)
> smdmf
ka,es (25.03.2021)
> Re: How to recover lost crypto currency
Anthony Blake (17.05.2021)
> Re: How to recover lost crypto currency
Anthony Blake (17.05.2021)
> LOAN OFFER TODAY
USA (02.06.2021)
> reliable hacker
yed (06.06.2021)
> CREDIT REPAIR HACKER REFERRAL
QUINCY RACHAEL (24.11.2019)
> CREDIT REPAIR HACKER REFERRAL
QUINCY RACHAEL (24.11.2019)
> CREDIT REPAIR HACKER REFERRAL
QUINCY RACHAEL (24.11.2019)
> HAPPY LOAN OFFER
Mrs Sharon Sim (05.07.2019)
> HAPPY LOAN OFFER
Mrs Sharon Sim (05.07.2019)
> Proffesional Hacker
Nguyen (21.08.2019)
> loan
loan (05.07.2019)
> HACKER TESTED AND TRUSTED
FESTUS (16.09.2019)
> Buy Weed, Oxycodone, Adderall, Cocaine, Crystal Meths,
Jamie Johnson (30.01.2020)
> inkdrop121@gmail.com
inkdrop (19.03.2021)
> thank me later
ka,es (13.04.2021)
> BLANK ATM CARD
Rolls Ray (29.05.2021)
> Buy Authentic Documents Online
BobTieney (20.03.2021)
> HACKER TESTED AND TRUSTED
JASON BLAKE (12.11.2019)
> THE PRACTICE LOAN COMPANY PLC
Paul Christopher (18.12.2019)
> Geniune BG/SBLC for Lease and Purchase
Arda Baris (08.01.2020)
> BEST OFFER BG/SBLC FOR LEASE OR SALE
John Tim (25.01.2020)
> BG/SBLC FOR LEASE OR SALE
Cummins (18.04.2020)
> BG/SBLC FOR LEASE OR SALE
Cummins (18.04.2020)
> BG/SBLC FOR LEASE OR SALE
Cummins (18.04.2020)
> BEST OFFER BG/SBLC FOR LEASE OR SALE
John Tim (23.01.2020)
> WE OFFER LEASE BG,SBLC AND MTN
WE OFFER LEASE BG,SBLC AND MTN (19.08.2019)
> all
paul heinz (24.09.2019)
> APPLY FOR A LOAN AT LOW RATE 1.5%
Bernard Herman (21.04.2020)
> all
paul heinz (27.09.2019)
> BG/SBLC FOR LEASE OR PURCHASE
Paul david (14.10.2019)
> THE PRACTICE LOAN COMPANY PLC
Paul Christopher (10.01.2020)
> kings willaims
Muhammed (10.04.2019)
> GENUINE BANK GUARANTEE (BG) AND STANDBY LETTER OF CREDIT (SBLC) FOR BUY/LEASE AT THE BEST RATES AVA
scott (10.04.2021)
> GENUINE BANK GUARANTEE (BG) AND STANDBY LETTER OF CREDIT (SBLC) FOR BUY/LEASE AT THE BEST RATES AVA
scott (10.04.2021)
> PURCHASE AND LEASE OF BG/SBLC
scott james (08.06.2021)
> +18687086372
Lisa Donald (15.05.2019)
> Zeugnis darüber, wie ich ein Darlehen bekam
PENDELIS (25.05.2019)
> New Jersey city
Alex (04.07.2019)
105. סמכו עלינו היום להלוואה מהירה ומובטחת
fred (08.06.2021)
104. אתה צריך הלוואה דחוף? החל עכשיו
Susan (24.11.2018)
> ATM card offer
nelly (02.04.2019)
> offer
edward (22.07.2019)
> Do you want to join the illuminati and be rich ,famous and power
Szandor Lavey (24.07.2019)
> Do you want to join the illuminati and be rich ,famous and power
Szandor Lavey (24.07.2019)
> Thank me later
James Sean (04.10.2020)
> Quick loan apply +1(504)603-3666
doris (08.09.2019)
> loan offer apply now
Mrs Aisha Mohamed (10.03.2020)
> loan offer apply now
Mrs Aisha Mohamed (10.03.2020)
> loan offer apply now
Mrs Aisha Mohamed (10.03.2020)
> kred?ta pied?v?jums starp nopietn?m person?m
ramon (13.01.2020)
> Are you looking for finance
Dr. James Eric (01.04.2021)
> Blank ATM Cards
alexander castro (29.01.2020)
> credit card hack software
paul (05.06.2021)
> BEST OFFER BG/SBLC FOR LEASE OR SALE
John Tim (21.06.2020)
> GENUINE LOAN OFFER APPLY NOW
mary kent (21.07.2020)
> hacking
hack (05.01.2021)
103. DUBAI
MARY MASON (16.08.2019)
> הלוואה
יראת (19.04.2021)
102. זקוק בדחיפות לכסף כדי לצאת מהחובות?
Larry Fox (12.04.2021)
101. סמכו עלינו היום להלוואה מהירה ומובטחת
fred (28.03.2021)
100. הצעה ההלוואה חלים כעת
Charlotte Muller (08.07.2019)
> testimony
tutu (19.08.2019)
> אנחנו עושות שיחות סקס חמות ולוהטות ושיחות ארוטיות בוואצפ עם תמונות שלנו, ומוכרות סרטי
זימה לי (12.05.2020)
> Kreditkarten
Ben Carlos (25.03.2021)
99. בקש הלוואה עכשיו.
SUSAN BENSON (16.11.2019)
> Credit
Lola Daniel (30.11.2019)
> kredit
jessika (06.02.2020)
> WE OFFER ALL KIND OF LOANS - APPLY FOR AFFORDABLE LOANS.
Mike Morgan (24.09.2020)
> קבל את ההלוואה הדחופה שלך עכשיו
fred (06.12.2019)
> הלוואה משתלמת
Graham (06.12.2019)
> הצעת הלוואה של 3%
מר דרק דאגלס (08.01.2020)
> 3% הצעה הלוואה קלה חלים
clark (16.04.2020)
> WE OFFER ALL KIND OF LOANS - APPLY FOR AFFORDABLE
Mike Morgan (19.10.2020)
> סמכו עלינו היום להלוואה מהירה ומובטחת
fred (09.03.2021)
> סמכו עלינו היום להלוואה מהירה ומובטחת
fred (09.03.2021)
> סמכו עלינו היום להלוואה מהירה ומובטחת
fred (09.03.2021)